Cesta k vysněnému bydlení je trnitá, ale stojí za to!

Cesta k vysněnému bydlení je trnitá, ale stojí za to!

Výběr nemovitosti, schválení hypotéky, proces koupě nemovitosti, stěhování a splácení, to je scénář ideálního bydlení s hypotékou. Mnoho lidí ale takové štěstí nemá a hned ve druhém kroku se z nějakého důvodu zaseknou. Jaké ty důvody mohou být a jak se s nimi vypořádat?

Nedostatek vlastních prostředků

Nedostatek vlastních prostředků je v současné době jednou z nejčastějších překážek, proč na hypotéku lidé nedosáhnou. Tím, že Česká národní banka zpřísnila pravidla pro poskytování úvěrů, se do této situace dostala dokonce většina žadatelů pod 36 let. Pokud zkrátka nemáte 10 - 20 % hodnoty nemovitosti ve vlastních prostředcích, nastává problém.

“Jedním ze způsobů, jak řešit nedostatek vlastních prostředků, je dát bance do zástavy jinou nemovitost než tu, kterou kupujete. Ta může být z úvěru vyvázána ve chvíli, kdy dosáhnete požadovaného poměru mezi výší úvěru a hodnotou zástavy,” říká Jan Moravec, privátní poradce společnosti 4fin.

Další možností je dofinancovat nemovitost jiným úvěrem. To už v současné době legislativa zakazuje, ale stále existují cesty, jak to zcela bezpečně provést.

Nedostatečné příjmy

Pokud vám v bance řekli, že na hypotéku nedosáhnete, nemusí to nutně znamenat, že na ni nedosáhnete v nějaké jiné. Každá má totiž jinou metodiku a vlastní způsoby výpočtu. Obecně však platí pouze dvě základní pravidla. Splátky všech úvěrů nesmí činit více než 45 % příjmů domácnosti a zároveň celková výše úvěrů nesmí přesáhnout 9násobek celkového ročního příjmu domácnosti.

Jestliže v jednom z těchto bodů narážíte, existují dvě možnosti, jak to řešit. Můžete snížit výši svých splátek doplacením aktuálních závazků nebo konsolidací, případně zvýšit svůj uznatelný příjem.

“To však neznamená, že byste měli více vydělávat, je ale potřeba najít banku, která vaše příjmy uzná v co nejvyšším poměru. Do příjmů se totiž dají započítat i položky, o kterých jste to možná nevěděli, například rodičovské příspěvky, alimenty, různé typy důchodů nebo třeba diety řidičů z povolání,” říká Jan Moravec.

Žádná banka sice neuznává všechny typy příjmů v plné výši, ale není na škodu dát si trochu práce najít tu, kde čísla vyjdou ve váš prospěch.

 

Jan Moravec

Jan Moravec
Jan Moravec
Hypoteční poradce
Specialista
Hypoteční úvěry
Penze
left

Potřebujete poradit?Zavoláme Vám zpět.

right
Kdy chcete zavolat
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.