Inflace, nepřítel úspor

Inflace, nepřítel úspor

Vytvoření finanční rezervy není jednoduchá věc. A zajistit, aby člověk o své úspory nepřišel, je často ještě těžší. Nechávat peníze ležet ladem, ať už doma, nebo na běžném účtu, je stejně nebezpečné, jako je vložit do riskantní investice s vidinou vysokého zisku. Je totiž dost pravděpodobné, že se z vašich úspor bude nakonec radovat někdo úplně jiný.

Pozor na znehodnocení úspor

Kupní síla peněz postupně klesá kvůli růstu cen. Jednoduše, za 1000 korun toho v dnešní době určitě koupíte víc než za několik let. A čím déle, tím výraznější ztráta hodnoty. Zcela jistě ve svém okolí najdete někoho, kdo platil například za půllitr piva kolem pětikoruny. Při průměrné inflaci 3% ztratí za 20 let uspořené peníze polovinu kupní síly.

“Tento zloděj úspor je někdy nesprávně označován pojmem inflace. Původní význam tohoto slova však nesouvisí s růstem cen, ale se zvyšujícím se množstvím peněz na trhu. V dnešní době se však pod tímto pojmem rozumí i růst cenové hladiny a vyjadřuje tedy znehodnocení měny ve vymezeném časovém období,” říká Tomáš Moravec, oblastní ředitel společnosti 4fin.

Kdo má inflaci pod palcem?

Míru inflace měří Český statistický úřad indexem spotřebitelských cen tak, že v čase porovnává úroveň cen vybraných zboží a služeb. Naproti tomu Ministerstvo financí a vláda se zase snaží prostřednictvím zejména daňových nástrojů inflační vývoj do určité míry ovlivnit. Vysoká, ale ani nízká, případně záporná, inflace není z pohledu stability ekonomiky žádoucí.

Zajištění cenové stability je uloženo Ústavou ČR České národní bance. Ta ovlivňuje inflační tlaky kontrolou množství peněz v oběhu a nastavením základních úrokových sazeb. Od roku 1998 svou měnovou politiku realizuje takzvaným cílováním inflace, tedy snahou o její udržení ve stanoveném rozmezí.

Kde tedy spořit?

Ačkoliv část populace ví, že se peníze v čase znehodnocují, často to vypadá, jako kdyby na to vůbec nebrali ohled. Nechávají peníze na neúročených bankovních účtech nebo doma pod polštářem a na důchod spoří maximálně v penzijních fondech.

“Dnešní běžné spořicí produkty málokdy pokryjí míru inflace. Kdo nechce prodělat, měl by přemýšlet o investicích do podílových fondů. Ty jsou v dlouhodobém horizontu rizikové opravdu minimálně, a přitom i jejich konzervativní portfolio může přinášet kolem 5 % zisku ročně,” říká Tomáš Moravec.

 

left

Potřebujete poradit?Zavoláme Vám zpět.

right
Kdy chcete zavolat
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.