K tomu, aby vůbec došlo k pojistnému plnění, se nejprve musí oprávněné osoby u příslušné pojišťovny přihlásit. Pojišťovny zpravidla nemohou svévolně zjistit, že zemřela jejich pojištěná osoba. Pojistné plnění pro případ smrti náleží osobě uvedené v pojistné smlouvě jako tzv. obmyšlená osoba. Obmyšlených osob může být libovolný počet a jejich podíl je rozdělen procentuálním poměrem. “V případě, že v pojistné smlouvě nebyla jmenovitě uvedena žádná osoba, náleží pojistné plnění osobám dle standardní dědické linie. Nutno podotknout, že plnění za připojištění smrti není součástí dědictví, pojistné plnění tedy může obdržet i osoba, která odmítla dědictví,” říká Bc. Michaela Moravcová, finanční poradce společnosti 4fin.
V případě změny zaměstnání je vždy potřeba tuto skutečnost nahlásit na pojišťovnu, u níž máte sjednané životní pojištění. Pojišťovny mají určené tzv. rizikové skupiny pro jednotlivá povolání. Každá pojišťovna si určuje sama, do jaké rizikové skupiny určité povolání zařadí a také jakou dá tomuto povolání cenovou přirážku na výsledném placeném pojistném. “Může nastat situace, kdy se změnou zaměstnání přeřadíte do rizikové skupiny s vysokou cenovou přirážkou a za pojištěná rizika budete platit výrazně více, nebo budete naopak zařazeni do méně rizikové skupiny a budete zbytečně přeplácet,” říká Moravcová.
Pokud často cestujete za hranice České republiky, měli byste být ve výběru životního pojištění o to pečlivější. Na trhu jsou pojišťovny, které nabízejí neomezenou územní platnost pro pojištění úrazu i nemoci. “Zhruba polovina pojišťoven nabízí krytí pouze s omezenou územní platností pro vyjmenované státy nebo pro jednotlivá připojištění. Kompletní výčet zemí je vždy uveden v pojistných podmínkách, ve výlukách připojištění bývá nejčastěji plnění za pracovní neschopnost nebo připojištění hospitalizace,” ukončuje Bc. Michaela Moravcová.